Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumuşak Doku Kanseri tümörlerin en ender ve en ölümcüllerinden olan kanser türlerinden biridir. Diğer adı sarkomadır. Yunancadır. Yumuşak doku sarkomları, vücudunuzdaki yumuşak dokularda kendini gösteren kanserli tümörlerdir. Sarkomalar, kemiklerde ve adaleler, kıkırdak, tendonlar, yağ gibi organ veya dokuları saran, yumuşak bağ dokusunda ve yardımcı dokularda, bir de kalbin, akciğerlerin, karnın, merkezi sinir sisteminin ve kan damarlarının dış yüzeylerinde oluşan, her yaşta insanda görülebilen tümörlerdir.

Yumuşak doku sarkomları sık rastlanan kanser türlerinden değildir. Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Zaman zaman çocuklar ile ergenlerde de görülmektedir.

Yumuşak Doku Kanseri, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Yüzde ellisi eller, kollar, bacaklar ve ayaklarda görülür. %40'ı göğüs, sırt, kalça, omuzlar ve karında ortaya çıkar, yaklaşık %10'u da baş ve boyunda bulunmaktadır.

Yumuşak Doku Kanseri ilk evrelerinde genellikle herhangi bir belirti ve semptom vermez. Tümör yumuşak dokuda büyüdükçe, şişme ya da yumrular görülebilir. Sonrasında sinirler ve adaleler üzerine baskı uygularsa ağrılar ortaya çıkabilir. Zayıflayan kemikler, bazen de kırılmalar, eklem şişliği ve hassaslığı, yorgunluk, ateş, kilo kaybı, anemi semptomları olarak belirti verebilir.

Hayatta kalma açısından tümörün yeri, tümörün büyüklüğü, başka organlara yayılımı, biyopsi bulguları, tümörün derecesi-agresivitesi gibi risk faktörleri önemlidir.

Sarkom tedavisinde amaç tümör dokusunu çevreleyen sağlıklı bir doku kalacak şekilde tümörün tek bir parça ve tam olarak alınmasıdır. Ortopedik onkolojide bu“en-bloc” rezeksiyon şeklinde isimlendirilir.

Yumuşak doku sarkomaların özellikle erken teşhislerinde başarı oranı yüksektir.

Yumuşak Doku Kanserinin tedavi seçenekleri hastanın genel durumuna, yaşina, tümörün yerleştiği bölgeye, hastanın başvurdugu merkeze ve en önemlisi evresine göre değişebilir.

Ölümcül olabilen bu gibi kanserli tümörlerin, yok edilmesi oldukça zordur. Yumuşak dokulara nüfuz eden bu sarkomlar, bulundukları dokulardaki hücreleri etkisiz hale getirdikleri için, vücut direncini düşürür. Yumuşak Doku Kanseri, ameliyat, radyasyon terapisi veya kemoterapi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Bunun için erken tanı ve teşhis çok önemlidir.

Vücudunuzda inatçı, büyümeye devam eden bir şişlik gördüğünüzde doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz sarkomdan şüphelenirse öncelikle sizin sağlık geçiminizi öğrenerek fizik muayenenizi yapacaktır. Sonrasında röntgen, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, ultrasonografi, kemik taraması gibi tetkiklerden uygun olanı ve gerekli kan tetkiklerini isteyecektir. Tümörün iyi ya da kötü huylu olduğunu anlamak için tümörden doku örneği aldırarak (Biyopsi), bunu mikroskop altında incelemeye gönderecektir. Yumuşak doku kanseri var ise bunun ne kadar saldırgan olduğunu gösteren değerlendirmeyi yapacak, lenf bezlerine yayılması, tümörün büyüklüğü ve yeri, diğer organlara yayılması ve hangi evrede olduğu gibi konuları tespit edecektir. Hastalık ne kadar erken evrede teşhis edilirse yaşam süresinin o kadar uzun olacağını unutmayın.

Yumuşak Doku Kanseri Yorumları

soru

Sedef

07 Nisan 2024 Pazar

Merhaba Kaynanamda yumuşak doku kanseri teşhisi konuldu. Biz maddi sıkıntı yüzünden eşimin ailesi ile birlikte oturuyoruz. Birlikte yiyor içiyoruz ve elbiselerimiz birlikte yıkanıyor. Acaba bu kanser bize de bulaşır mı? Bu kanser türü nasıl bir şeydir? Tedavisi nasıl olur? Bu konuda bana bilgi vere bilir misiniz?

Cevap yaz
cevap

Admin

07 Nisan 2024 Pazar

Merhaba,

Oncelikle gecmis olsun dileklerimi iletmek isterim. YumUşak doku kanseri (sarkom) bulaşıcı bir hastalık değildir, yani bir kişiden diğerine geçmez. Bu nedenle ayni evde yaşamak, aynı eşyaları kullanmak ya da aynı çamaşır makinesinde giysilerinizi yıkamak yoluyla size bulaşmaz.

Bu kanser türü, vücudun yumuşak dokularında, yani kaslar, yağ dokusu, kan damarları, sinirler, tendonlar ve eklem çevresindeki dokularda çıkar. Tedavi seçenekleri genellikle cerrahi müdahale, radyoterapi ve kemoterapiyi içerir. Ancak her hastanın durumu farklı olduğundan, tedavi planı kişiye özel olarak belirlenir.

Eşinizin ailesiyle birlikte yaşamanız, kayınvalidenizin moral ve destek açısından faydasına olabilir. Ancak, tedavi süreci ve yan etkileri konusunda bir uzmana danışmak her zaman en doğrusudur.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doku Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Doku Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Süngerimsi Kemik Doku Yapısı

Süngerimsi Kemik Doku Yapısı

Fibroglandüler Doku Neden Oluşur?

Fibroglandüler Doku Neden Oluşur?

Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hücre ve Doku Kültürü

Hücre ve Doku Kültürü

Güncel

Fibroglandüler Doku Nedir?

Fibroglandüler Doku Nedir?

Güncel

Bağ Doku Hücreleri Embriyonik Bağ Dokusu

Bağ Doku Hücreleri Embriyonik Bağ Dokusu

Kıkırdak Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağ Dokusunun Hücreleri

Bağ Dokusunun Hücreleri

Yumuşak Doku İltihabının Nedenleri

Yumuşak Doku İltihabının Nedenleri

Sert Kemik Dokusu Yapısı

Sert Kemik Dokusu Yapısı

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Hücre Doku Organ Sistem Organizma

Hücre Doku Organ Sistem Organizma

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6