Doku ve Organ Bağışı Nedir?
21 Haziran 2024

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku ve organ bağışı, bazı hastalıkların tedavisinde, hasar gören organların canlı veya ölüden alınan sağlıklı organlarla değiştirilmesi işlemidir. Bu süreç, hastalığın tedavi edilmesini sağlar. Ülkemizde ve dünyada doku ve organ bağışı bekleyen hastaların sayısı giderek artmaktadır. Kalp ve karaciğer nakli gerektiren hastalıklar, uygun organ bulunamadığında kısa bir süre sonra ölümle sonuçlanabilir.

Hangi Organ ve Dokuların Bağışı Yapılır?

Türkiye'de nakli yapılan organlar; karaciğer, böbrek, kalp, akciğer, pankreas ve ince bağırsaktır. Kalp kapağı, kornea, kemik, kemik iliği ve deri ise ülkemizde yapılan doku nakilleridir. Böbrekler vücutta sağ ve sol olmak üzere iki tanedir. Kanı süzerek vücudu zehirli maddelerden temizler. Fakat birçok sebepten dolayı böbrekler hasar görüp iş göremez hale gelirler. Böbreklerin fonksiyonlarını yitirmesi ile böbrek nakli gereklidir. Ayrıca kalp ve karaciğer de işlevlerini yitirdiğinde bu organların nakli gereklidir.

Doku ve Organ Bağışı Kimlerden Yapılır?

  • Kadavra Donör (Verici): Kalp krizi, trafik kazası gibi nedenlerle yoğun bakımda tedavisi devam eden ve beyin ölümü gerçekleşen hastalardan doku ve organ nakli yapılan kişilere kadavra donör denir. Organ nakillerinde genellikle kadavra donör kullanılır.
  • Canlı Donör: Organ ve doku nakli bekleyen hastalara, yakınlarından kan grubu ve doku uyumu sonucu doku ve organ bağışı yapılır. Böbrek ve karaciğer nakli, canlı donörlerden yapılabilir.

Doku ve Organ Bağışı Alınan Kadavra Donörlerde Aranan Beyin Ölümü Şartı Nedir?

Beynin fonksiyonlarının geri dönüşsüz olarak kaybolmasına beyin ölümü denir. Beyin ölümü gerçekleşen hastalarda yoğun bakımda solunum ve dolaşım, ventilatör denilen destek makinelerine bağlanarak sürdürülebilir. Beyin ölümü gerçekleşen kişiler tıbben ölmüş olarak kabul edilir. Ayrıca beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organları da 24-36 saat sonra fonksiyonlarını kaybeder.

Beyin ölümü gerçekleşen kişiler kadavra donör olarak kabul edilir ve hastanın organları fonksiyonlarını yitirmeden organlar alınarak bekleyen hastalara nakledilmelidir. Genellikle beyin ölümü ile bitkisel hayat karıştırılır. Bitkisel hayattaki hastanın solunumu devam eder ve bu durum aylarca devam edebilir. Hatta iyileştirilebilirler.

Dünyada ve Türkiye'de Doku ve Organ Bağışının Gelişimi Nasıldır?

İnsandan yapılan ilk doku ve organ bağışı 1947 yılında Boston'da gerçekleştirilmiştir. İlk başarılı kalp nakli ise Dr. Christian Barnard tarafından 1967 yılında yapılmıştır. Ülkemizde ise 1968 yılında Dr. Kemal Beyazıt tarafından ilk kalp nakli yapılmış ancak hasta kaybedilmiştir. 1975 yılında ise ilk başarılı organ nakli olan canlıdan canlıya böbrek nakli Dr. Mehmet Haberal tarafından gerçekleştirilmiştir.

Doku ve Organ Bağışı Nedir ve Kimlere Yapılır?

Kişi hayatta iken kendi iradesi ile tıbben öldükten sonra organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesine doku ve organ bağışı denir. Doku ve organ bağışının kimlerden ve nasıl yapılacağı 2238 sayılı "Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun" içeriğinde açıkça belirtilmiştir. 2238 sayılı bu kanuna göre 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes doku ve organ bağışı yapabilir. Doku ve organ bağışı alacak hastalar, kan grubu ve doku uyumu, yaş, boy, kilo ve aciliyet durumuna göre belirlenir. Cinsiyet, ırk, dil, din, zengin-fakir ayrımı gözetilmez.

Doku ve Organ Bağışının Dini Yönden Sakıncası Var Mıdır?

Çoğu dine göre doku ve organ bağışı yapmanın sakıncası yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 396/13 sayılı kararı ile doku ve organ bağışının caiz olduğu açıklanmıştır.

Doku ve Organ Bağışı Yorumları

soru

Melisa

13 Nisan 2024 Cumartesi

doku ve oran bağışının önemini açıklar mısınız?

Cevap yaz
cevap

İlayda

13 Nisan 2024 Cumartesi

doku ve organ bağışı önemlidir. vücudumuz da bulunan karaçiğer kalp akçiğer böbrek gibi bir çok organımızı ölen kişilerin rızasıyla ihtiyaçı olan ve bu organlar ona uygunsa organ nakli yapılır ve hayatı kurtarılır. günümüz de bir çok insan organ nakli bağışı yapıyor ve bir çok insana da hayat veriyor ve iyileşiyorlar.

cevap

Mübeşşir

13 Nisan 2024 Cumartesi

Doku ve organ bağışı ölen kişiden alınan organların ihtiyacı olan kişilere verilmesidir. Karaciğer, böbrek, kalp, akciğer ve ince bağırsak bağışı yapılan organlardır. Organ bağışı bir kişinin hayatının kurtulmasında etkili olması en önemli durumudur. Örneğin böbreği tükenen birine yapılan bağış ile kişi eski sağlığına dönebilir. İşte bu sebepten bu çok önemlidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bağ Dokusunun Hücreleri

Bağ Dokusunun Hücreleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Histoloji Epitel Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Histoloji Epitel Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bitkisel Dokular Meristem Doku

Bitkisel Dokular Meristem Doku

Yapay Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yapay Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kan Doku Nedir Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kan Doku Nedir Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Hücre Doku Organ Sistem Organizma

Hücre Doku Organ Sistem Organizma

Güncel

Kompozit Doku Nakli Belirtileri ve Tedavisi

Kompozit Doku Nakli Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Destek Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Destek Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku Çeşitleri Nelerdir?

Doku Çeşitleri Nelerdir?

Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6