Kıkırdak Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kıkırdak Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Doku Zedelenmesi, Eklem kıkırdakları vücudumuzu mükemmel bir şekilde hareket ettirmemizi sağlayacak olan oldukça önemli yapılardır. Eklem kıkırdakları eklemleri meydana getiren kemiklerin uçlarını kaplayan ve kemiklerin birbirine değmesine engel olan eklem kıkırdakların da birçok nedenden dolayı zedelenme durumları olabilir. Kıkırdak dokular zamanla yumuşayarak eskiyebilir ve daha sonra da aşınarak dökülebilir. Bu durumlarda kıkırdağın altında yer alan kemikler açığa çıkar ve kişiyi oldukça rahatsız eden birçok durum gelişir. Birçok kişinin kireçleme diye bildiği bu durum tıp dilinde osteoartrit adını alır. Kıkırdak doku zedelenmeleri kişinin yaşının ilerlemesi ile meydana gelen aşınmaların neticesinde oluşur ve oluşan bu zedelenmeler ilaç tedavileri veya birtakım cerrahi yöntem gerektirir. Bazı kişilerde spor aktiviteleri esnasında alınan bir darbe sonucu kıkırdak dokunun bazı bölgelerinde zedelenmeler oluşabilir. Bu zedelenmelerde eklem kıkırdağının belirli yerleri zedelenmiş durumda olduğu için kıkırdağın yenilenmesine yönelik tedaviler yapılabilir.

Kıkırdak doku zedelenmesi belirtileri nelerdir?
  • Zedelenmenin oluştuğu bölgede hissedilen şiddetli ağrı
  • Zedelenmeden kaynaklanan eklem sıvısının artması nedeniyle eklemlerde meydana gelen şişlik
  • Eklemlerde kitlenme ve kramp gibi belirtiler kıkırdak doku zedelenmelerinin belirtileri arasında sayılabilir.
Kıkırdak doku zedelenmesi neden olur?

Kıkırdak doku zedelenmeleri genellikle ekleme dışarıdan gelen birtakım darbeler neticesinde meydana gelir. Spor aktiviteleri ve trafik kazaları gibi durumlarda eklemlere direkt olarak alınan darbeler ile meydana çıkabilir. Kıkırdak doku zedelenmeleri en çok diz eklemlerinde meydana gelir. Diz eklemlerinde oluşan kıkırdak doku zedelenmelerinde aynı zamanda çapraz bağ yaralanmaları ve menisküs de oluşabilir. Bunun beraberinde bu rahatsızlıkların belirtilerinin de görülmeleri mümkündür. Bu durumlar haricinde eklemlerde meydana gelen kırık ya da çıkık durumlarında da bölgesel olarak kıkırdak doku zedelenmeleri kendini gösterebilir. Bu durumlarda görülen örnekler diz kapağı kemiği ve omuz çıkıklarıdır.

Kıkırdak doku zedelenmeleri aynı zamanda eklem kıkırdağının alt kısmında yer alan kemiklerin yetersiz beslenme durumlarında kemiklerin yeteri kadar beslenememesi sonucunda kıkırdak yapı kemikten ayrılır ve orteokon dissekans diye isimlendirilen hastalığın oluşturacağı kıkırdak doku zedelenmesi oluşabilir.

Kıkırdak doku zedelenmesi tanısı ve tedavi seçenekleri

Kıkırdak doku zedelenmelerinde öncelikle doktor durumun neden kaynaklandığını ve hastada meydana gelen belirtileri dinleyerek ayrıntılı bir şekilde hastayı muayene eder ve bazı görüntüleme yöntemlerine başvurur. Hastanın ilk olarak röntgen filmi çekilir ve bu sayede eklemi oluşturan kemik yapıları hakkında bilgi sahibi olunur. Kıkırdak dokuda bir zedelenme durumu söz konusu ise tanı kolayca konulur. Bazı durumlarda doktor gerek görürse manyetik rezonans görüntülemesine başvurulabilir. Manyetik rezonans görüntülemesi ile kıkırdak doku zedelenmelerinin tanısı doğrulanır. Fakat kıkırdak doku zedelenmelerinin tanısında bazı durumlarda manyetik rezonans görüntülemesi yeterli olmayabilir. Bu durumlarda hastanın damarından kontrast madde verilir ve MR artrografi tetkiki istenir.

Eklemlerde kıkırdak dokuda oluşan zedelenmeler hastanın aşırı derecede hayatını etkilemiyor ve şikâyet etmesine neden olmuyorsa hastalar yalnızca aralıklı izleme ile kontrol edilebilir. Fakat birçok belirti veren ve kişinin hayatını oldukça etkileyip şikâyetlerinin artmasına neden olan kıkırdak zedelenmelerinde mutlaka tedaviye gereklidir.

Kıkırdak doku zedelenmelerinde doktorun önereceği ilaçlar, glikozamin destekleri ve birtakım fizik tedavi gibi yöntemlerle hasta rahatlatılabilir. Fakat bu yöntemler sadece kıkırdak doku zedelenmelerinden dolayı ortaya çıkan belirtileri belli bir süre geçiştirmek amaçlıdır. Bu yöntemler tek başına kıkırdak doku zedelenmelerini tedavi etmekte yeterli değildir.

Kıkırdak doku yaralanmalarının tedavisi genellikle cerrahi operasyonlarla yapılır. Bu tedavilerde genellikle artroskopi başta olmak üzere eklem içinde var olan sorunlar düzeltilir. Kıkırdak doku zedelenmeleri açık ameliyat veya artroskobik ile yapılabilir. Kıkırdak doku zedelenmelerinde hasarın oldukça büyük olduğu durumlarda hastanın diğer eklemlerinden doku alınıp hasarlı bölgeye nakledilebilir.

Kıkırdak Doku Zedelenmesi Yorumları

soru

Hilay kaya özgüler

05 Mayıs 2024 Pazar

Slm benim ince doku bağ zedelenmesi var bnm 2 yıl önce diz kapagimdan artroskopi oldum şuan egzersiz yapmaktayim ve fizik tedavi görmem lazım sizin düşünceniz öğrenebilir miyim

Cevap yaz
cevap

Zahire

05 Mayıs 2024 Pazar

bu tür kıkırdak doku zedelenmelerinde hastalığın boyutu çok önemlidir. özellikle diz kapağında olmasından fizik tedavi uzun bir süre uygulanmalıdır. aksi takdirde istenilen eski sağlığına kavuşulamaz ayrıca beslenme şekliniz de çok önemli, özellikle tüketebiliyor iseniz. yumurta kabuğu ve ayak iliği bu tür kıkırdak doku zedelenmelerin de iyi bir toparlayıcı besin grubudur.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanserli Doku Belirtileri ve Tedavisi

Kanserli Doku Belirtileri ve Tedavisi

Yumuşak Doku Romatizması Fibromiyalji

Yumuşak Doku Romatizması Fibromiyalji

Süngerimsi Kemik Doku Yapısı

Süngerimsi Kemik Doku Yapısı

Yumuşak Doku Kitlesi Dağılımı

Yumuşak Doku Kitlesi Dağılımı

Hücre Doku Organ Sistem Organizma

Hücre Doku Organ Sistem Organizma

Güncel

Doku Nedir ve Kaç Gruba Ayrılır?

Doku Nedir ve Kaç Gruba Ayrılır?

Güncel

Bağ Dokusunun Hücreleri

Bağ Dokusunun Hücreleri

Doku Transglutaminaz

Doku Transglutaminaz

Kas Doku Türleri ve Özellikleri

Kas Doku Türleri ve Özellikleri

Adipoz Dokunun Kütlesi

Adipoz Dokunun Kütlesi

Ayakta Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sütlü Meme Dokusu

Sütlü Meme Dokusu

Doku Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Doku Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku Kültürü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doku Kültürü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doku Bilimi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doku Bilimi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6