Bağ Doku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bağ Doku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bağ doku hastalığı, toplumumuzda çok sık karşılaşılan bir hastalık değildir. Tıbbi olarak bu hastalığın bir diğer adı "Skleroderma"dır. Zaten bağ doku hastalığı daha çok bu ismiyle anılmaktadır. Bu hastalığın görüldüğü kişilerin vücudunda, kolajen adı verilen lift bezleri bir proteinin anormal olarak üretimi nedeniyle bozulur. İşte bu durumda bağ doku hastalığı oluşumu başlar. Hastalıkta proteinlerin yanlış üretimi arttığı zaman, kişinin derisinde, kemiklerinde kaslarında ve diğer organlarında ciddi belirtiler meydana gelir. Bu belirtiler o kadar şiddetlidir ki kimi zaman Uzman kişilerin hastaya sadece dışarıdan bir bakması bile teşhisin konulmasında yeterlidir. Skleroderma hastalığının yanı bağ doku hastalığının genel nedeninin insanlardaki bağışıklık sisteminin anormal olarak tepki vermesi olarak bilinmektedir. Bağ doku hastalığı, insanlarda farklı şekillerde görülebilmektedir. Bu hastalık bazı insanlarda belirtilerini aniden ortaya çıkarır. Fakat bazı insanlarda bağ doku hastalığı, yavaş yavaş belirtilerini ortaya çıkarır. Hastalığın gelişim süreci ne kadar yavaş olursa kişinin hastalığın tedavisi için doktora gitmesi de o kadar erken olacaktır. Hastalık en geç birkaç ay içerisinde etkisini göstermektedir. İlk olarak deride görülen değişiklikler kişide bağ doku hastalığının başladığını gösterir.

Bağ doku hastalığının belirtileri nelerdir?
 • Daha önce de bahsettiğimiz gibi bağ doku hastalığı ilk olarak deride belirtiler vermeye başlamaktadır. Daha çok kızarıklık olarak görülen bu belirti zamanla kabarıklık ve dökülmeyle birlikte devam eder. Bazen kişilerde oluşan deri sorunlarında küçük ve beyaz renkte lekelenmeler olarak kendisini gösterebilir.
 • Bir diğer belirti, kişilerde yine cilt üzerinde görülmektedir. Kişilerde eğer bağ doku rahatsızlığı varsa, bu kişilerde deride sertleşmeler ve kalınlaşmalar meydana gelecektir. Deri sanki nasırlaşmış gibi bir hal alacaktır.
 • Kişilerde çok ciddi bir şekilde saç dökülmeleri meydana gelir. Ortaya çıkan saç dökülmeleri, zamanla artacağı için tedavilerin hızlandırılması gerekir.
 • İnsanlar bağ doku rahatsızlığı nedeniyle kemiklerde de belirtiler hissedebilir. Özellikle eklem ağrıları bağ doku rahatsızlığının en büyük belirtilerindendir.
 • Eklemlerde sık sık şişme problemleri ve eklemlerden sonraki bölgelerin uyuşması ya da karıncalanması gibi belirtiler de bağ doku hastalığı belirtisidir.
Bunların yanında daha az karşılaşılsa bile insanlarda meydana gelen diğer belirtiler;
 • Kuru öksürük,
 • Hızlı nefes alıp verme,
 • Nefes alıp verirken ıslı ya da hırıltı sesi,
 • Karında şişkinlik,
 • Kabızlık,
 • Sık sık mide ekşimesi ve ishal,
 • Hazımsızlık ve dışkı kontrol edememe gibi durumlar görülür.
Bağ doku hastalığı neden olur?

Bu hastalığın nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin anormal olarak vücuda verdiği tepkiyle insanlarda bağ dokuların büyüdüğü gözlenir. Bu durumda bağ dokusunda yüksek miktarda kolajen biriktiği için bu hastalık oluşur. Bağ doku hastalığı bazı durumlarda oldukça ciddi bir hal alabilir. Bu durumlardan biri kişinin ellerinde ve ayaklarında oluşan his kayıplarıdır. Eğer kişide bölgesel olarak his kayıpları başlamışsa bu hastalığın hayati önem taşıdığını söyleyebiliriz. Bunun yanında eğer bağ doku hastalığı kişide nefes darlığına neden oluyorsa yine hastalığın ciddi bir safhada olduğunu söylemek mümkündür. Son olarak kişide yemek yiyememe, yutmada zorluk gibi belirtiler görülüyorsa, kişinin acil tedaviye ihtiyacı olduğu bilinmelidir.

Bağ Doku Hastalığı Yorumları

soru

sevil

13 Mayıs 2024 Pazartesi

bende bag doku hastaligi var peki bu hastalik gecicimi kalicimi

Cevap yaz
cevap

Haman

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba Sevil Hanım, bağ doku rahatsızlığı tamamen geçici bir rahatsızlık değildir. Ancak günümüz tıbbındaki gelişme nedeni ile yapılan ya da yapılacak olan tedaviler ciddi anlamda faydalar görmenizi sağlayarak hastalığın etkilerini yok denecek kadar az seviyelere getirebilmektedir. Bu nedenle gerekli tedavileri hiç aksatmadan uygulamaya özen gösterin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Dokuları Türleri ve Özellikleri

Diş Dokuları Türleri ve Özellikleri

Sütlü Meme Dokusu

Sütlü Meme Dokusu

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Fibroglandüler Doku Neden Oluşur?

Fibroglandüler Doku Neden Oluşur?

Ağaç Dokusu Türleri ve Özellikleri

Ağaç Dokusu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Süngerimsi Kemik Doku Yapısı

Süngerimsi Kemik Doku Yapısı

Güncel

Yumuşak Doku İltihabının Nedenleri

Yumuşak Doku İltihabının Nedenleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6