Sert Dokunun Bulunduğu Yerler
15 Mayıs 2024

Sert Dokunun Bulunduğu Yerler

Sert Doku: Kemiğin dış bölümünde olan, madensel tuzlar ile sertlik kazanan ve kemiğin sertleşmesini sağlayan ve kemik zarının hemen alt kısmında bulunan dokuya sert doku (Sert veya sıkı kemik doku da) denir.

Sert kemik dokusu kemiklerin darbelerde kırılmasını zorlaştırır daha dayanıklı ve sağlam yapar. Sert dokunun yapısı, sert değil de yumuşak olsaydı, çabuk bozulabilirdi. Sert kemik dokunun üçte ikisini madensel tuzlar (Mineraller: Ca ile P), üçte biri ise kemik hücrelerinden meydana gelmiştir. (Sirke, kemiğin yapısında bulunan kalsiyumu uzaklaştırdığı için bir süre sirkede bekletilen kemik yumuşayarak, bükülebilir duruma gelir).


Sert doku, uzun kemiklerin gövde kısmında, kısa ve yassı kemiklerin ise dış kısmında bulunmaktadır. Kemik zarının hemen alt kısmında yer alır. İç kısmında sarı kemik iliği vardır. Sarı Kemik İliği sadece uzun olan kemiklerde, sert kemiğin dokusunda vardır. Sarı kemik iliği yağ depolar ve akyuvar üretir. Kırmızı kemik iliğinin yetersiz kaldığı durumlarda kan hücresi de üretebilir.

Sert doku, İskeleti oluşturan tüm kemiklerin dış yüzey ile uzun kemiklerin gövdesi sert kemik dokusundan meydana gelir. Bu doku iç içe halılar şeklinde dizilmiş lamelli bir yapıdadır. Lamellerin ortasında kan damarı ile sinirlerin geçmiş olduğu havers kanalı vardır. Havers kanalında bulunan kan damarlarından osteositlere besinle O2 gönderilirken, aynı şekilde artıklar alınır. Haversleri birbirine bağlayan kanallara da Walkman kanalı denilir.
Ortasında havers kanalı, etrafında ise halkasal kemik hücreleri ile arada boşluk bırakmadan doldurmuş ara maddeden yapılı olan lamelli birimlere havers sistemi denilir. Kemiklerin sertliğini bu kısım verir.
Uzun bir kemiğin enine kesitine bakılacak olursak orta kısımda bir kanal görülür. İlik boşluğu denen bu kanalın içi sarı, uçları ise kırmızı kemik iliğiyle doludur. Bu bölüm kemiğin genişliğine doğru büyümesini sağlar. Uzun kemikte kemik kanalına paralel olarak küçük kanallar vardır. Bunlara havers kanalı denir. Havers kanalları arasındaki ilişkiyi Walkman kanalı sağlar. Her havers kanalı etrafında lameller halinde birikmiş olan ara madde içinde kemik hücreleri bulunur. Kemiklerin etrafında periost denilen bir zar vardır. Bu zar kemiklerin beslenmesi ile kalınlaşması ve onarılmasını sağlar.

Sert Doku Yorumları

soru

Safiye

28 Mayıs 2024 Salı

Sert doku denilen kısımlar vücudumuzun tam olarak neresinde bulunmaktadır. Bu dokuların tekrar kendini yenilemesi diğer dokulara göre daha mı geç olur?

Cevap yaz
cevap

Admin

28 Mayıs 2024 Salı

Sert dokular genellikle kemikler ve dişler gibi yoğun mineral içeriğine sahip yapılardır. Bu dokular vücudun çeşitli bölgelerinde bulunur ve kendilerini yenileme yetenekleri daha sınırlı ve yavaştır. Özellikle kemik dokusu yenilenme süreci zaman alır ve yaş ilerledikçe bu süreç daha da yavaşlayabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kas Doku Türleri ve Özellikleri

Kas Doku Türleri ve Özellikleri

Güncel

Hücre ve Doku Kültürü

Hücre ve Doku Kültürü

Yapay Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yapay Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sert Dokunun Bulunduğu Yerler

Sert Dokunun Bulunduğu Yerler

Ayakta Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bitkisel Dokular Meristem Doku

Bitkisel Dokular Meristem Doku

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Yağ Dokusu İnsan Vücudundaki Yağ Dokuları

Yağ Dokusu İnsan Vücudundaki Yağ Dokuları

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6