Yağ Doku Türleri ve Özellikleri
27 Haziran 2024

Yağ Doku Türleri ve Özellikleri

Yağ Doku

Yağ doku, omurgalı canlılarda bulunan ve oldukça yumuşak bir dokudur. Canlı vücudunda birçok farklı görevi olan yağ dokunun insan yaşamı için önemi büyüktür. Yağ doku, yağ hücrelerinin yoğun olduğu özel bir bağ dokusudur. Bu yağ dokusunda yağlar, trigliserit şeklinde depolanır. İnsanlarda yağ doku, bölgesel olarak yerleşmiş ve bazı bölgelerde sıkı olurken, bazı bölgelerde oldukça yumuşak halde bulunur.

Yağ Dokunun Cinsiyete Göre Dağılımı

Toplumda yağ doku erkeklere göre kadınlarda daha fazladır. Yapılan genel ölçümlerde yağ doku kadınlarda %25 oranında çıkarken, erkeklerde bu oran %20 oranında çıkmıştır. Aslında yağ doku, insan vücudunda en büyük organlardan biri olarak sayılabilir. Bu dokular, kişilerin yaşının ilerlemesine bağlı olarak değişebilir. Erkekler yağ dokularını 50 yaşından sonra, kadınlar ise 60 yaşından sonra artırır. Yani yaşlı insanlarda yağ doku daha fazla bulunur.

Yağ Dokunun Vücut Üzerindeki Etkileri

İnsan vücudunun birçok bölgesi yağ dokularla kaplıdır. Bu yağ dokular, kimi zaman bölgeleri sıcak tutarken kimi zaman da bölgeyi koruma görevi yapar. İnsanlarda en fazla yağ doku, karın bölgesinde görülmektedir. Karın bölgesindeki yağ dokular, hem kadınların hem de erkeklerin yaşadıkları en büyük sorunlardan biridir. Çünkü bu bölgelerdeki yağ doku, estetik açıdan kişilerde sorunlara neden olur. Yağ doku, sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle yağ dokusunun fazlasının zararlı olduğunu söyleyebiliriz.

Yağ Doku Gelişimi ve Oluşumu

Yağ doku, insanlarda doğum öncesinde oluşmaya başlar. Bu oluşum gebeliğin 30. haftasında başlar ve kişinin yaşamı boyunca devam eder. Yağ doku oluştukça vücudun herhangi bir bölgesinde depolanmaya başlar. Yeni doğan bebeklerde yağ doku en fazla küçük damarların etrafında görülmektedir. Bunun yanında, insanlar yağ dokusundan rahatsızlık duydukları için bu yağ dokuları yok etmek isterler. Bunun için yapılan egzersizler ve sağlıklı beslenme yeterli olabilir. Yağ dokusunun oluşumu da yine kişilerin tükettikleri yiyecekler ve sürekli hareketsizlikleri nedeniyle oluşabilir.

Yağ Doku Çeşitleri

İnsan vücudunda iki farklı yağ doku bulunur. Bunlar:

  • Sarı-Beyaz Yağ Doku: Hücrelerin içerisinde ve sitoplazmanın ortasında bulunan büyük sarı bir yağ damlası içeren hücrelerden yapılmıştır. Sarı yağ dokusunun rengi, genellikle hücrelerin yağ damlacıklarında çözülebilen vitaminlerin varlığına bağlı olarak oluşur. Bu renk, beyazdan sarıya doğru giden bir tondur. Bu yağ doku, daha çok yetişkinlerde karşılaşılır. İnsanlarda göz kapakları, penis, kulak kepçesi hariç olmak üzere vücudun her yerinde bulunur.
  • Kahverengi Yağ Doku: Bu yağ doku içerisinde çok sayıda mitokondri bulunmaktadır. Bu nedenle kahverengi bir renk almıştır. Bu yağ dokusu, sarı yağ dokusu gibi çok fazla bulunmadığı gibi vücudun belli bölgelerinde bulunur. Bebeklerin vücudunda sadece birkaç yerde rastlanan bu doku, yeni doğan bebeklerde vücut ağırlığının %2'sini oluşturur. Kahverengi yağ doku, hiçbir zaman değişmez ve gelişerek farklı bir yağ dokusuna dönüşmez. Küçük ve çok kenarlı hücrelerden oluşur.

Yağ Dokunun İnsan Vücudundaki Görevleri

  • Yağ doku, insan vücudunda karbonhidratlar için bir depo görevi görmektedir. Bu sayede vücut, ihtiyacı olan karbonhidratı ve proteini bu dokulardan sağlar.
  • Organların birbirine karşı kayganlığını sağlayarak oluşabilecek hasarları en aza indirir.
  • Vücudu ve diğer organları dış etkenlerden korur.
  • Deri altında bulunan yağ dokular, estetik açıdan kişilerde vücut şeklini oluşturur.
  • Vücutta eriyen vitaminlerin depolanmasını sağlar.
  • Yağ doku, vücuttaki diğer dokular arasındaki boşlukları doldurur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağ Dokusunun Hücreleri

Bağ Dokusunun Hücreleri

Yumuşak Doku Kitlesi Dağılımı

Yumuşak Doku Kitlesi Dağılımı

Süngerimsi Kemik Doku Yapısı

Süngerimsi Kemik Doku Yapısı

Kollajen Doku Hastalıkları

Kollajen Doku Hastalıkları

Kemik Doku Türleri ve Özellikleri

Kemik Doku Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kök Hücre ve Doku Kültürü

Kök Hücre ve Doku Kültürü

Güncel

Doku Transglutaminaz

Doku Transglutaminaz

Güncel

Bağ Doku Hücreleri Embriyonik Bağ Dokusu

Bağ Doku Hücreleri Embriyonik Bağ Dokusu